Měnový fond: Hasit krizi v Evropě bude těžší než v USA

02.10.2008 11:28

 

 

velikost textu:Plán na záchranu finančních trhů se dnes dostane před senátory Kongresu. Včera odpoledne začaly akcie po pondělním drastickém propadu opět mírně růst a investorům se vrátila víra, že plán nakonec v nějaké podobě projde. Přijetí plánu si přeje i MMF. Organizace se bojí, že hasit krizi v Evropě bude těžší.
Burza na Wall Streetfoto: Dan Materna, MF DNES

Burza na Wall Street

Návrh, o němž se bude jednat v horní komoře Kongresu, doznal několik změn. Bankovní domy by například měly být pojištěny až do 250 tisíc dolarů namísto současných 100 tisíc. Pojištění bank spadá pod Federální společnost pro pojištění vkladů.

Na dnešní jednání přijedou také kandidáti na prezidenta Barack Obama a John McCain. George Bush po odmítnutí stabilizačního opatření varoval, že nepřijetí plánu Kongresem povede v ekonomice k "bolestným a dlouhotrvajícím škodám". Sněmovna reprezentantů by měla o osudu dokumentu opět rozhodovat ještě tento týden.

Přijetí plánu je o to naléhavější, že krize už postihla také některé bankovní domy v Evropě. "Teď je právě ta chvíle, kdy je nutný zásah," řekl agentuře Reuters výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strausss-Kahn. Myslí si, že nedokonalý plán je lepší než žádný.

Evropa pro regulaci bank
Strauss-Kahn naznačil, že v Evropě může být těžší hasit finanční krizi, protože zde neexistuje jednotný regulační orgán. O případné regulaci činnosti bank bude dnes jednat Evropská komise. Pravidla, která komisaři představí, mají například obsahovat nařízení, aby si investiční banky ponechávaly určitý podíl ve  finančních derivátech, s nimiž obchodují, a nesly tak část rizika.

Plán počítá s uvolněním až 700 miliard dolarů na podporu finančního systému v USA, který je v krizi. V pondělí nečekaně návrh nepodpořili poslanci. Pondělní propad akcií na Wall Streetu byl kvůli ztroskotání plánu ve Sněmovně reprezentantů nejhorším dnem za více než 20 let.

Zpět