Čtyřicet radostí pro vás i vaše děti
03.10.2008 10:48
"Jupí! A máme tě!"
Užijte si se svými ratolestmi začátek podzimu a zkuste se společně zabavit doma i v přírodě.
Pro batolata a předškoláky
1. Uspořádejte oslavu narozenin panenek a plyšáků. Zabalte několik „dárků“, vyzdobte místnost balonky a stuhami a snězte spolu „falešný“ nebo opravdový koláč.2. Obleč se podle počasí. Vyberte různé oblečení pro odlišné počasí a položte ho na postel. Potom vždy popište určité počasí a požádejte dítě, aby si podle toho obléklo.
3. Otevřete si zoologickou zahradu s domácími miláčky. Pokládejte plyšová zvířátka kolem dokola pokoje a mluvte o tom, co které zvířátko rádo jí. (Třeba lední medvěd loví ryby.)
4. Napodobujte zvířata. Zkuste s dětmi skákat jako žába, kroutit se jako had, kolébat se jako kachna a protahovat se jako kočka.
5. Zahrajte si spolu na restauraci. V opravdové kuchyni nebo v hračkářské se vystřídejte jako host a jako šéfkuchař.
6. Nabídněte dítěti projížďku na „koni“. Nechte ho naskočit na záda, zatímco vy řehtáte klusáte a žvýkáte slámu.
Malé zázraky v přírodě pro předškoláky a školáky
7. Perla v listu kontryheleNa lukách je ráno ještě vlhko, ale pokud vstanete a vydáte se tam se svou ratolestí, čeká vás odměna v podobě malých třpytivých kapek, které se ukrývají v trychtýřovitém lístku kontryhele. Stříbřitě se třpytí na jeho dně a vypadá jako vzácný drahokam. Kapka sem byla vynesena vztlakem od kořenů byliny. Možná nevíte, že této kapce byla přisuzovaná kouzelná moc a alchymisté ji kdysi sbírali. Dětem, které žijí ve světě pohádek, můžete říct, že z těch kalíšků pijí po ránu víly.
8. Žabí koncert
Půjdete-li za slunečného počasí kolem rybníka, zaslechnete různé hlasy žab po ránu i přes den. Zkuste s dětmi hlasy napodobit. Možná vám budou znít jako kvak kvak nebo brekekeke, kuaa-kua-kua, či huhuhu a ještě jinak. Rozdělte si jednotlivé hlasy mezi sebou. Třeba maminka bude říkat brekekeke, tatínek huhuhu a vaše pětiletá dcera kvak kvak. Zazpívejte si žabí koncert každý zvlášť a potom všichni najednou. Pokud to bude u rybníka, možná vám žáby odpovědí.
9. Povídání s ovečkami
Čtyřletá Olinka Hapalová z Prahy viděla poprvé ovečky na stráni v Krkonoších a doslova ji fascinovaly. Táta ji navíc naučil říkat „beeeé“ tak dokonale, že ovečky ji na každé zabečení sborově odpověděly. Byla to pro ni neuvěřitelná zábava, jen po příchodu do hotelu museli rodiče Olinku upozornit, aby už bekat přestala.
10. Pozorujte hlemýždě
Brzy po ránu, když je ještě tráva vlhká, můžete potkat v přírodě šneky. Na zahrádce se většinou krmí na záhonech s bylinkami nebo zeleninovými lístky. Pokud budou děti pozorovat šnečka tak, aby ho nevyrušily, uvidí, jak zeleninové lístky mizí v jeho ústech, jak přežvykuje a jak si vybírá další potravu. Když šnek odleze, zanechá za sebou třpytivou stopu.
11. Přivolejte můrky
Zůstaňte s dětmi sedět večer venku a přitom si na stole nebo u domu rozsviťte světlo. Přivábíte tak můry. Lépe se však dají pozorovat ve dne, kdy je najdete i přes velmi dokonalé krycí zbarvení přilepené na kůře stromů.
12. Čmelák v kolébce
Sedněte si k záhonu zvonků v zahradě nebo pozorujte zvonky na louce, jestli v nich neuvidíte čmeláka. Zvonek se houpe pod tíhou jeho tělíčka. Pomalu vylézá ven a odlétá k další květině. Aby vaše dítě nemělo strach, upozorněte ho, že čmelák mu na rozdíl od včel a vos neublíží.
13. Už zase skáču přes kaluže
Procházka v mírném letním dešti má svoje kouzlo. Vezměte si deštník a holínky a vyrazte na procházku. Můžete přitom hrát hru na přeskakování kaluží. Kdo skočí nejdál?
14. Vrbový domeček
Pětiletá Helenka Štajerová si na chalupě svých rodičů nejraději hraje u smuteční vrby. Tenké větve splývají až na zem jako vlasy a vytvářejí tajemný prostor, do kterého je možné se ukrýt. Helenka si tam hraje i s kamarádkou Luckou. Pod stromem si připadají jako pod střechou, berou si tam panenky. Hrají si na návštěvy ve vrbovém „domečku“. Vcházejí do něj a zase vycházejí jako dveřmi z korálkových závěsů.
15. Co si šeptají mravenci
Malé mravence můžete pozorovat u betonových zídek plotů nebo na písčitých suchých chodnících, jak cestují kolem zdí domů. Zkuste položit do blízkosti mravenčí cesty včelí med nakapaný na kousek dřeva nebo ovoce. Pak se svým potomkem pozorujte, zda mravenci potravu objeví. Jak si mravenci předávají informaci o zdroji potravy? Při setkání se vždy dotknou svými tykadly. Zkuste je s dítětem napodobit a zahrajte si na to, jak si mravenci povídají. Pokus s potravou můžete několikrát zopakovat a měnit při tom vzdálenost od mravenčí trasy. Do jaké vzdálenosti ji mravenci objeví?
16. Domeček pro skřítky
Ve smrkovém lese, kde se při chůzi houpete na měkkém opadaném jehličí, jsou ta nejlepší místa pro domečky lesních skřítků. Stavění domečků je jedna z nejoblíbenějších činností dětí všech věkových kategorií. Jako stavební materiál mohou použít kousky mechu, suché větvičky, spadanou kůru, šišky, kamínky, ulity. Projektování a stavění domečku je prací aspoň na celé odpoledne. K domečkům se můžete s dětmi znovu vracet, opravovat je, vylepšovat nebo přistavovat další. Pro jednotlivé domečky vymýšlejte spolu příběhy. Kdo v nich bydlí? Skřítek, neznámé zvířátko, nebo pohádková bytost? Dětem při hře nechte volnost. Pomáhejte jim jen tehdy, když vás o to požádají, a na závěr jejich dílo samozřejmě pochvalte.
17. Po dešti
Jděte se s potomkem podívat, jestli jsou na zahradě nebo v přírodě žížaly a slimáci.
18. Co se skrývá pod listím a kameny
Vezměte si na procházku zahradní lopatku nebo velkou lžíci, sklenici od džemu, na převázání papír a gumičku na stažení. V lese ze spodní vrstvy spadaného listí nebo zpod většího kamene naberte trochu humusu a dejte ho do sklenice. Pak ji postavte na světlo. Za chvíli váš potomek uvidí na stěnách plno drobných živočichů. Překvapí ho, kolik života se pod listím a kameny ukrývá. Živočichy může zkusit nakreslit obyčejnou tužkou na papír. Potom je zase vypusťte na svobodu.
Jednoduché výtvarné projekty
19. Malování prsty pomocí pudingu. Vezměte plochou sušenku a ukažte, jak na ni může namalovat obličej. Potom svůj výtvor sní.20. Udělejte si klenotnictví. Zabarvené kousky dutých těstovin může dítě navlékat na nit a bude mít náhrdelník nebo náramek.
21. Marťánci. Malování prstem na květináč. Namočí prst do omyvatelných barev rozpustných ve vodě a udělá otisk palce nebo prstu na papír nebo květináč. Až uschne, může fixou domalovat obličej, nožky a anténu.
22. Objevte abstraktního malíře. Položte na zem venku na chalupě staré prostěradlo. Dítěti dejte velký štětec. Může postříkat prostěradlo vodovými barvami, jak se mu zlíbí.
23. Adoptujte pohádkového tvorečka z kamene. Přineste si domů kameny zajímavých tvarů a udělejte jim zářivé oči a třpytivé nosy.
24. Ozdobte tričko. Zabarvěte chodidlo dítěte barvou na látku a řekněte, ať si stoupne na triko. Chodidlo se na něj otiskne. (Barvu z chodila mu hned omyjte teplou vodou a obyčejným olejem.) Tričko může věnovat někomu jako dárek. Aby barva neprosákla na druhou stranu trika, vložte do trika kus lepenky.
25. Korunujte prince nebo princeznu. Vyrobte z papíru korunu a ozdobte ji lesklými nálepkami či flitry. Potom spojte jednotlivé konce na míru hlavy dítěte.
Vzpomínka na dětství
26. Loď na širém moři„Moje děti milují hru, kterou jsem hrávala ještě já v dětství,“ říká Alena Schillerová z Olomouce. „Na koberec jsme položily malou deku, sedly si na ni a předstíraly jsme, že je to člun a všude kolem je moře, kde jsou piráti, žraloci a vše potřebné! Bylo to velké dobrodružství a legrace, abychom z lodi - deky - nespadly do rozbouřených vln!“
Jak zabavit předškoláka v autě
27. Magnetická písmenkaVezměte s sebou plechový tác a magnetická písmenka a čísla. Můžete počítat nebo zpívat abecedu a dítě je zároveň připevňuje na plech v předepsaném pořadí.
28. Jedeme nakupovat
Řekněte dítěti jméno obchodu, kam chodíte nejčastěji nakupovat (supermarket nebo obchod s hračkami), a potom ho požádejte, aby jmenovalo, co všechno se
v tom obchodě dá koupit. Spočítejte kolik věcí se mu povedlo uhodnout.
Aktivity na 5 minut
29. Uklízení je zábavaNaplňte umyvadlo nebo kbelík vodou s mýdlem a dejte dítěti plastovou nádobu nebo panenku, aby ji umylo. Může také umýt v kuchyni dveře linky, tak jak to dělá máma (nebo táta).
Podmořský poklad
30. Jedna hra s vodouUdělejte pěnovou koupel ve vaně nebo ve venkovním dětském bazénku a vložte do něj různé hračky. Potom posaďte dítě do vany nebo vedle ní a nechte, aby pouze podle hmatu hádalo, co jsou to ve vodě za hračky.
Olympijské hry pro malé školáky
Uspořádejte si olympiádu na zahradě nebo na louce a do přípravy zapojte své ratolesti.31. Hod koulí
Co potřebujete: alobal
„Kouli“ vyrobíte zmuchláním alobalu. Dítě drží „kouli“ v dlani, kterou si položí blízko ucha, tak jak to dělají koulaři. Potom ji vyhodí a natáhne dopředu rameno a ruku. Nesmí přitom pohnout chodidly. Změřte vzdálenost. Ten, kdo hodí nejdále, vyhrává.
32. Hod kladivem
Co potřebujete: malou papírovou tašku nebo sáček, noviny, provázek
Papírovou tašku nebo sáček vycpete novinami. Dobře ji zavážete provazem o délce jednoho metru. Dítě drží jeden konec provazu a zatočí pytlem přivázaném na provázku třikrát kolem dokola a hází. Sledujte, jak daleko „kladivo“ letělo. Ten, kdo hodí nejdále, vyhrává.
33. Hod oštěpem
Co potřebujete: brčka na limonádu, koš na papír, stužku nebo provázek
Svažte k sobě 4 brčka - jeden konec ke druhému konci tak, aby vznikl „oštěp“. Vyznačte startovní čáru, z které budou děti házet. Umístěte koš na papír 1,5 metru od startovní čáry. Děti házejí „oštěpy“ do koše. Každý hráč může házet pětkrát. Vyhrává ten, komu se povedlo nejčastěji se trefit do koše.
34. Basketbal pro předškoláky
Držte před sebou kruh hula hop. Úkolem dítěte je vhodit do něj míč z určité vzdálenosti. Aby to bylo trochu komplikovanější, až dítě míč vyhodí, rychle s kruhem ustupte mírně dozadu.
A na závěr dvě nové „olympijské“ disciplíny pro předškoláky
35. Prásk!Co potřebujete: papírové tašky
Každý malý závodník dostane menší papírovou tašku nebo sáček. Dejte signál ke startu. Dítě musí běžet na vyznačenou čáru, rychle nafouknout pytlík, potom do něj oběma dlaněmi uhodit, až pytlík bouchne, a vrátit se na start. První, komu se to podaří, je vítěz.
36. Kde jste, boty?
Co potřebujete: boty s tkaničkami
Jednu botu každého dítěte dáte na hromadu. Nakreslíte startovací čáru. Děti běží k hromádce bot, najdou tu svou, obují si ji a zašněrují. Potom běží zpět na startovní čáru. Vítěz je ten, kdo se nejdříve vrátí na start se zavázanou botou.
37. Planeta z bláta
Vytvořte malé přírodní prostředí v krabici. Dítě naplní krabici vlhkou zeminou ze zahrádky nebo z lesa. Může přidat kameny nebo i nějaké malé rostlinky. Krabici nechá venku a po několika dnech se na ni podívá zvětšovacím sklem. Změnilo se něco? Jsou tam hlemýždi nebo žížaly?
Výtvarné projekty pro tříleté děti
38. Bublinkové malováníCo potřebujete: bublinkový roztok, bublifuk, práškové temperové barvy, bílou čtvrtku
Nalijte roztok do tolika mističek, kolik chcete mít barev. Do každé přidejte trochu práškové barvy. Potom dítě vloží bublifuk do roztoku a dělá bublinky různých barev tak, aby bubliny přistávaly na papíře. Když prasknou, barva „exploduje“ a vytvoří na bílé čtvrtce abstraktní vzory.
39. Autíčkové malování
Co potřebujete: temperové barvy, hladký papír, malá autíčka a tácek z plastu.
Nalijte rozředěnou barvu na dno tácku. Dítě se v ní několikrát projede autíčkem a potom totéž udělá na papíře. Jednoduché, že?
40. Poslouchej svět kolem sebe
Tuhle hru můžete hrát venku i uvnitř. Sedněte si vedle svého dítěte nebo zády k sobě a zavřete oči. Soustřeďte se na poslouchání všech zvuků kolem vás. Lednice hučí jako mořský příliv, je slyšet vzdálený zvuk letadla, u sousedů štěká pes nebo někde zvoní telefon. Říkejte, co slyšíte. Umí vaše dítě rozeznat všechny zvuky? Slyší i některé jemné zvuky? Vysoké zvuky? Domluvte se, že budete potichu, a potom si řekněte, co jste oba slyšeli.
(Připravila: Kateřina Bartošová
———
Zpět